Regulamin wypożyczalni – Ogólne warunki wynajmu

OGÓLNE WARUNKI UMOWY

przyjęte w dniu 1 września 2023 roku uchwałą z dnia 31 sierpnia 2023 roku przez Zarząd spółki działającej pod firmą Piomarc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, adres: ul. Lipowa 3D, 30-702 Kraków, numer KRS: 0000852366, numer NIP: 9442268626, numer REGON: 38663299100000, o kapitale zakładowym wynoszącym 50.000 złotych, w całości pokrytym.

SŁOWNICZEK

Ilekroć w Ogólnych Warunkach Umowy, w Umowie lub innym dokumencie Strony posługują się niniejszymi sformułowaniami, oznaczają one:

Ogólne Warunki Umowy (także: OWU) – niniejszy dokument, a w przypadku zmiany jego postanowień – niniejszy dokument wraz ze zmianami obowiązującymi w momencie zawarcia Umowy lub później;

Umowa– umowa zawierana pomiędzy Wynajmującym a Najemcą, wiążąca Strony wraz z OWU i innymi postanowienia, wyraźnie w Umowie wskazanymi, regulująca prawa i obowiązki Stron;

Wynajmujący– spółka działająca pod firmą Piomarc Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, adres: Lipowa 3D, 30-702 Kraków, numer KRS: 0000852366, numer NIP: 9442268626., numer REGON: 38663299100000, o kapitale zakładowym 50 000 zł, w całości pokrytym;

Najemca– osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która jednak posiada zdolność prawną, będąca stroną Umowy z Wynajmującym, w tym- jeśli OWU to zastrzega, także konsument w rozumieniu art. 221 Kodeksu cywilnego;

Strony- Wynajmujący i Najemca;

Pojazd– przedmiot Umowy, pojazd mechaniczny oddany Najemcy przez Wynajmującego w najem, dopuszczony do ruchu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, posiadający wymagane prawem badania techniczne.

    1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
      1. Prawa i obowiązki Stron określone są w pierwszej kolejności w Umowie, w zakresie zaś nieunormowanym w OWU. Jakiekolwiek inne ustalenia Stron wiążą je wyłącznie wtedy, gdy pod rygorem nieważności zostały sporządzone na piśmie, chyba że Umowa lub OWU wyraźnie dopuszczają odstępstwa w innej formie.
      2. Najemca nie może, bez wyraźnej i pisemnej zgody Wynajmującego, dokonać przelewu praw wynikających z Umowy na osoby lub podmioty trzecie (zakaz cesji).
      3. W przypadku, gdy po stronie Najemcy występuje więcej niż jedna osoba/podmioty, odpowiedzialność Najemców w stosunku do Wynajmującego jest solidarna.
      4. W przypadku zawarcia Umowy także w języku innym niźli język polski, pierwszeństwo ma wersja polska.
      5. Jakiekolwiek spory powstałe na tle obowiązywania lub wykonania Umowy będą rozstrzygane przez sądy miejscowo właściwe dla siedziby Wynajmującego, chyba że Najemcą jest konsument.
      6. Właściwym prawem jest prawo polskie.
      7. Wszelkie zawiadomienia opisane w OWU (wypowiedzenia umowy, wezwanie do zapłaty, oświadczenia o potrąceniu i inne) będą wysyłane przez Wynajmującego do Najemcy przesyłką poleconą poprzez Pocztę Polską lub na adres e- mail Najemcy wskazany w Umowie. Za datę doręczenia wiadomości na adres e- mail Strony uważają moment wysłania wiadomości przez Wynajmującego.
      8. Najemca jest zobowiązany do każdorazowego powiadamiania Wynajmującego o zmianie swojego adresu. W przypadku uchybienia temuż obowiązkowi, korespondencję nadaną na ostatni znany Wynajmującemu adres uważa się za skutecznie doręczoną.
    2. ZAWARCIE UMOWY
      1. Wynajmujący zastrzega prawa odmowy zawarcia Umowy w przypadku, gdy Najemca nie spełnia warunków zawarcia Umowy, nie daje gwarancji przestrzegania jej postanowień lub w przypadku braku dysponowania przez Wynajmującego odpowiednimi Pojazdami. Wynajmujący może odmówić zawarcia Umowy także w przypadku, gdy Najemca naruszył uprzednio warunki wcześniej zawartej Umowy lub też jest osobowo lub kapitałowo powiązany z podmiotem, który będą uprzednio stroną Umowy naruszył w jakiekolwiek jej warunki.
      2. Umowa zawierana jest w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
      3. Warunkiem zawarcia Umowy jest przedłożenie przez Najemcę, nie później niż w chwili zawierania Umowy:
        1. w przypadku osoby fizycznej- ważnego dowodu osobistego lub paszportu, a w przypadku osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego dokumentu równoważnego, jak również ważnego prawa jazdy osoby, która będzie rzeczywiście kierować Pojazdem; nadto w przypadku, gdy Najemca jest przedsiębiorcą i zawiera Umowę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej- aktualnego wypisu z CEIDG;
        2. w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, której jednak ustawa przyznaje zdolność prawną- odpisu, wydanego nie dalej niż sprzed 7 dni od dnia zawarcia Umowy, z właściwego rejestru (np. Krajowy Rejestr Sądowy), jak również dokumentu wskazującego na umocowanie osób podpisujących Umowę do działania imieniem Najemcy (m.in. pełnomocnictwo, uchwały kompetentnych organów Najemcy) oraz ważnego dowodu osobistego lub paszportu tychże osób, a także ważnego prawa jazdy osoby, która będzie rzeczywiście kierować Pojazdem.
      4. Zawarcie Umowy jest równoznaczne z oświadczeniem i zobowiązaniem się Najemcy, iż przez cały okres trwania Umowy Pojazdem kierować będą jedynie osoby wyraźnie określone w Umowie, które przez cały okres trwania Umowy będą posiadały ważne uprawnienia do prowadzenia Pojazdu. Najemca oświadcza, że osoba kierująca Pojazdem posiada ważne uprawnienia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej do kierowania pojazdami mechanicznymi tożsamymi z Pojazdem, a uprawnienia te nie zostały odebrane ani zawieszone.
      5. Warunkiem zawarcia Umowy jest spełnianie- przez wszystkie osoby, które zostaną wskazane jako kierujące Pojazdem w jakimkolwiek zakresie w czasie trwania Umowy- następujących wymagań: posiadanie od co najmniej 3 lat prawa jazdy kategorii uprawniającej do kierowania Pojazdem.
      6. Warunkiem zawarcia Umowy, w przypadku, gdy osoba wskazana jako kierujący Pojazdem nie jest tożsama z Najemcą, jest uzyskanie zgody tej osoby na przetwarzanie jej danych osobowych oraz innych niezbędnych zgód przez Wynajmującego.
      7. Warunkiem zawarcia Umowy jest wyraźne określenie przez Najemcę danych osób, które będą kierować Pojazdem w czasie trwania Umowy. Obowiązkiem Najemcy jest wskazanie wszystkich osób, które będą kierować Pojazdem, niezależnie od czasu i miejsca kierowania Pojazdem. Zmiana osób wskazanych jako kierujące jest możliwa tylko wtedy, gdy nowo wskazane osoby spełniają wymagania co do wieku i czasookresu posiadania uprawnień do kierowania Pojazdem, określone w Rozdziale II. punkcie 5. OWU. Zmiana tychże osób wymaga zawarcia aneksu do Umowy.
      8. Za wszelkie działania i zaniechania osób wskazanych jako kierujące Pojazdami odpowiada Najemca, w szczególności w zakresie roszczeń odszkodowawczych Wynajmującego (w tym kar umownych).
      9. Najemca, który dokonał rezerwacji Pojazdu, może anulować rezerwację bezpłatnie (tj. bez ponoszenia żadnych kosztów z tego tytułu) najpóźniej na 24 h przed planowaną datą rozpoczęcia najmu. Anulowanie rezerwacji (lub niezawarcie umowy po dokonaniu rezerwacji) przez Najemcę dokonane w terminie późniejszym niż na 24 h przed planowaną datą rozpoczęcia najmu skutkować będzie zatrzymaniem (w całości) przez Wynajmującego zaliczki wpłaconej przez Najemcę podczas dokonywania rezerwacji.
    3. WYDANIE POJAZDU
      1. Warunkiem wydania Pojazdu Najemcy przez Wynajmującego jest uprzednie zawarcie Umowy.
      2. Z wydania Pojazdu Strony sporządzą protokół wydania, którego wzór stanowi Załącznik numer 1 do OWU.
      3. Wydany Pojazd będzie sprawny pod względem technicznym, i czysty. Najemcy wraz z wydaniem Pojazdu zostaną przekazane dokumenty (ich kserokopie) niezbędne do korzystania z Pojazdu oraz jeden komplet kluczyków.
      4. W chwili wydania Pojazdu Najemca jest zobowiązany dokonać weryfikacji Pojazdu, przede wszystkim sprawdzić: kompletność wyposażenia, czystość Pojazdu i jego widoczne zabrudzenia, dający się ocenić stan techniczny Pojazdu oraz opisać wszelkie widoczne usterki, uszkodzenia i braki wyposażenia Pojazdu. Jakiekolwiek nieprawidłowości Strony umieszczą w protokole wydania. W przypadku, gdy Najemca nie umieści w protokole wydania zastrzeżeń, które były Najemcy znane w momencie wydania Pojazdu, traci uprawnienia do powoływania się na nie w terminie późniejszym, chyba że Najemca jest konsumentem.
      5. Wydany Pojazd będzie zatankowany. Poziom paliwa w chwili wydania Pojazdu będzie wynikać ze wskazania komputera pokładowego lub paliwomierza i zostanie wpisany do protokołu wydania.
      6. Miejscem wydania Pojazdu będzie miejsce wskazane w Umowie.
    4. KORZYSTANIE Z POJAZDU
      1. Najemca jest zobowiązany korzystać z Pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem i właściwościami oraz instrukcjami producenta. Instrukcja producenta jest dostępna dla Najemcy u Wynajmującego.
      2. Zabronione jest korzystanie z Pojazdu w sposób wykraczający poza cel zawartej Umowy, w szczególności zabronione jest:
        1. używanie Pojazdu do przewozu osób w liczbie większej niźli dopuszczalnej lub w sposób przekraczający dopuszczalne obciążenie wagowe;
        2. używanie Pojazdu w sposób naruszający bezpieczeństwo w ruchu drogowym;
        3. używanie Pojazdu do przewozu hurtowej towarów;
        4. używanie Pojazdu do przewozu materiałów pirotechnicznych, łatwopalnych lub trujących albo wymagających zgodnie z prawem osobnego zezwolenia;
        5. używanie Pojazdu do działalności sprzecznej z prawem, w szczególności do dopuszczania się czynów zabronionych, w tym pomocnictwa do przestępstwa;
        6. używanie Pojazdu przez kierującego pozostającego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, w tym narkotyków i dopalaczy, jak również leków, których spożycie może negatywnie wpływać na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi;
        7. używanie Pojazdu do wyścigów samochodowych, testów samochodowych i pokazów sportowych;
        8. używanie Pojazdu do przewozu zwierząt, za wyjątkiem okazjonalnego przewozu psów i kotów, o ile nie powoduje to zabrudzenia lub zniszczenia Pojazdu, zaś sam przewóz następuje w przystosowanych do tego transporterach;
        9. palenie w Pojeździe tytoniu i innych substancji smolistych, w tym także w postaci tzw. e- papierosów;
        10. używanie Pojazdu do holowania innych pojazdów lub przyczep oraz prowadzenia kuligów;
        11. dokonywanie jakichkolwiek zmian w wyposażeniu Pojazdu (w szczególności zakazana jest ingerencja w urządzenie GPS zamontowane w Pojeździe);
        12. przekazywanie Pojazdu jakiemukolwiek podmiotowi lub osobie trzeciej na jakiejkolwiek podstawie prawnej, za wyjątkiem osób wskazanych w Umowie jako kierujące Pojazdem.
      3. Najemca jest zobowiązany przez cały czas trwania Umowy dbać o sprawność techniczną Pojazdu, jego czystość i estetykę. Najemca jest zobowiązany zwrócić Pojazd Wynajmującego w stanie tożsamym z chwili jego wydania, z uwzględnieniem normalnego zużycia.
      4. Najemca jest zobowiązany przez cały czas trwania Umowy dokonywać codziennej kontroli prawidłowości stanu technicznego Pojazdu. W szczególności Najemca jest zobowiązany kontrolować poziom oleju silnikowego, poziom płynu w spryskiwaczach, poziom płynu hamulcowego i prawidłowość oświetlenia. W przypadku stwierdzenia spadku poziomu płynów, Najemca jest zobowiązany je uzupełnić na swój koszt. W przypadku pojawienia się usterek technicznych Pojazdu, a także w przypadku zapalenia się kontrolki na desce rozdzielczej, Najemca jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Wynajmującego, telefonicznie pod numerem wskazanym w Umowie lub na stronie internetowej Wynajmującego.
      5. Najemca jest zobowiązany zabezpieczyć Pojazd przed jego utratą lub kradzieżą. W szczególności Najemca odpowiada za utratę, uszkodzenie lub kradzież Pojazdu spowodowaną brakiem zamknięcia drzwi, parkowania w miejscu niedozwolonym lub porzucenia Pojazdu.
    5. ZDARZENIA NAGŁE, WYPADKI, USTERKI TECHNICZNE
      1. W przypadku zaistnienia wypadku lub kolizji drogowej z udziałem Pojazdu lub kradzieży Pojazdu Najemca jest zobowiązany zawiadomić niezwłocznie o tym fakcie Policję, jak również Wynajmującego- telefonicznie pod numerem wskazanym w Umowie lub na stronie internetowej Wynajmującego. Najemca jest zobowiązany współpracować z Policją lub innymi kompetentnymi władzami państwowymi, ubezpieczycielem i Wynajmującym w likwidacji szkody, w szczególności udzielać stosownych informacji.
      2. W przypadku zaistnienia wypadku lub kolizji drogowej z udziałem Pojazdu Najemca jest zobowiązany zabezpieczyć Pojazd zgodnie z właściwymi przepisami o ruchu drogowym przed dalszymi uszkodzeniami lub utratą oraz w celu zapewnienia bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.
      3. W przypadku, gdy sprawcą zdarzenia drogowego z udziałem Pojazdu jest osoba trzecia, Najemca zobowiązany jest- jeśli to możliwe- ustalić dane osobowe sprawcy (imię, nazwisko, nazwa ubezpieczyciela, numer polisy OC, marka i model pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu) i przekazać je Wynajmującego. W przypadku, gdy danych tych Najemca nie jest w stanie ustalić, zobowiązany jest współpracować z Wynajmującym i Policją w celu ustalenia sprawcy wypadku/kolizji drogowej.
      4. W przypadku zaistnienia wypadku lub kolizji drogowej Najemca jest zobowiązany działać zgodnie z poleceniami Wynajmującego służącymi zabezpieczeniu Pojazdu przez utratą lub dalszym uszkodzeniem. Nadto Najemca jest zobowiązany współpracować z Wynajmującym w celu uzyskania roszczeń odszkodowawczych od ubezpieczyciela. Najemca odpowiada za poniesioną przez Wynajmującego szkodę w związku z brakiem współdziałania z Wynajmującym lub brakiem stosowania się do poleceń Wynajmującego.
      5. W przypadku zaistnienia nagłej szkody w Pojeździe (wypadek, kolizja drogowa, usiłowanie kradzieży, pożar, uszkodzenie mechaniczne) Najemca jest zobowiązany- o ile nie stwarza to zagrożenia dla jego lub osób trzecich życia, zdrowia lub mienia- przedsięwziąć kroki zmierzające do zapobieżenia większej szkodzie. Najemca jest zobowiązany do współdziałania z Wynajmującym w tym celu oraz powiadomienia Policji lub innych kompetentnych władz o szkodzie powstałej w Pojeździe na skutek czynu zabronionego.
      6. Obowiązki wymienione w pkt 1 mają również zastosowanie w przypadku kradzieży Pojazdu. Dodatkowo Najemca zobowiązany jest niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od stwierdzenia kradzieży zwrócić Wynajmującemu kluczyki i dokumenty Pojazdu. Zakres ubezpieczenia nie obejmuje kradzieży Pojazdu w przypadku, gdy nie zostaną zwrócone Wynajmującemu kluczyki i dokumenty Pojazdu oraz w przypadku, gdy Pojazd nie został właściwie zabezpieczony przed kradzieżą lub włamaniem.
    6. LOKALIZACJA GPS, WYJAZD POZA GRANICE RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ I UNIERUCHOMIENIE POJAZDU
      1. Najemca przyjmuje do wiadomości, iż ze względów bezpieczeństwa oraz weryfikacji dotrzymywania zobowiązań umownych w każdym Pojeździe zamontowany jest lokalizator GPS. Tym samym Najemca przyjmuje do wiadomości oraz wyraża zgodę, aby Wynajmujący na bieżąco kontrolował miejsce położenia (miejsca parkowania, miejsce zmian położenia) Pojazdu, a tym samym pośrednio Najemcy, osoby rzeczywiście kierującej Pojazdem oraz pasażerów. W przypadku, gdy osoba rzeczywiście kierująca Pojazdem nie jest tożsama z Najemcą, Najemca jest zobowiązany uzyskać od tej osoby zgodę na jej lokalizowanie w Pojeździe przez Wynajmującego.
      2. Poza przypadkami udzielenia przez Wynajmującego osobnej, pisemnej i wyraźnej zgody, zabronione jest używanie Pojazdu poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
      3. W przypadku, gdy Wynajmujący stwierdzi:
        1. próbę ingerencji w lokalizator GPS (w tym próbę jego demontażu);
        2. wyjazd Pojazdu poza granice Rzeczpospolitej Polskiej;

        jest uprawniony do natychmiastowego (w przypadku postoju Pojazdu, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym) unieruchomienia Pojazdu (odcięcie zapłonu).

      4. W przypadku uzasadnionego unieruchomienia przez Wynajmującego Pojazdu zgodnie z ustępem 3., Najemca jest zobowiązany zabezpieczyć Pojazd przez jego utratą lub uszkodzeniem.
    7. NAPRAWY, PRZEGLĄDY GWARANCYJNE
      1. W przypadku konieczności dokonania w Pojeździe naprawy lub usługi serwisowej, Najemca jest zobowiązany do ich dokonania wyłącznie przez zakład serwisowy wskazany przez Wynajmującego. Uprzednio Najemca jest zobowiązany zawiadomić Wynajmującego o konieczności naprawy lub skorzystania z usługi serwisowej oraz ustalić z Wynajmującym miejsce i czas dokonania czynności naprawczych/serwisowych. Najemca odpowiada odszkodowawczą względem Wynajmującego za brak powiadomienia o konieczności naprawy lub brak dokonania naprawy lub wykonania czynności serwisowych.
      2. W przypadku, gdy w trakcie trwania Umowy przypadnie konieczność wykonania czynności serwisowych niezbędnych dla zachowania gwarancji producenta Pojazdu lub wynikających z czasu eksploatacji Pojazdu albo ilości przebytych Pojazdem kilometrów, Najemca jest zobowiązany do przeprowadzenia przeglądu gwarancyjnego lub pogwarancyjnego.
      3. W przypadku, gdy Najemca nie przystąpi do przeglądu gwarancyjnego albo pogwarancyjnego lub w sytuacji, gdy na skutek działania lub zaniechania Najemcy nastąpi utrata gwarancji producenta na Pojazd, Najemca odpowiada wobec Wynajmującego odszkodowawczo.
      4. Najemca jest zobowiązany dokonać napraw lub usług serwisowych w takim terminie, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom Pojazdu. W przypadku uchybienia temuż obowiązkowi, Najemca odpowiada odszkodowawczo wobec Wynajmującego.
      5. Naprawa Pojazdu lub wykonanie usług serwisowych w Pojeździe, których potrzeba lub konieczność wynikła z winy Najemcy (w szczególności: braku niezwłocznego zgłoszenia konieczności napraw/usługi serwisowej, braku niezwłocznego zlecenia napraw/usługi serwisowej, zlecenia napraw/usługi serwisowej innemu podmiotowi niż zgody wskazanego przez Wynajmującego) odbywa się na koszt i ryzyko Najemcy, na co Najemca wyraża zgodę. W pozostałych przypadkach koszty napraw i usług serwisowych obciążają Wynajmującego.
    8. KAUCJA
      1. Warunkiem oddania Pojazdu w najem jest uprzednia- przed zawarciem Umowy- zapłata przez Najemcę kaucji na rzecz Wynajmującego. Brak zapłaty kaucji uprawnia Wynajmującego do odmowy zawarcia Umowy.
      2. Kaucja zabezpiecza wszelkie roszczenia Wynajmującego względem Najemcy powstałe na tle Umowy, w szczególności:
        • z tytułu zapłaty czynszu najmu i należności obocznych;
        • z tytułu zapłaty kar umownych i kar gwarancyjnych (chyba, że Najemcą jest konsument);
        • z tytułu innych roszczeń odszkodowawczych (naprawy Pojazdu z winy Najemcy, uszkodzenia Pojazdu z winy Najemcy, zapłata kar i grzywien z winy Najemcy).
      3. W przypadku, gdy Wynajmujący zleci dokonanie napraw (skorzysta z usługi serwisowej) z winy Najemcy, Wynajmujący jest uprawniony do zatrzymania kaucji do momentu ukończenia napraw i wystawienia przez naprawiającego dokumentu księgowego stanowiącego podstawę dla zapłaty za usługę.
      4. Poza przypadkiem określonym w ustępie 3. zwrot kaucji (jej niepotrąconej części) nastąpi na rachunek bankowy Najemcy najdalej w terminie 7 dni od dnia ustania stosunku najmu pomiędzy Stronami.
      5. W przypadku, gdy Wynajmujący będzie chciał skorzystać z zatrzymanej kaucji, jest zobowiązany dokonać potrącenia. W tym celu Wynajmujący złoży Najemcy oświadczenie o potrąceniu, które będzie zawierać: wskazanie wysokości wierzytelności Wynajmującego i wskazanie tytułu wierzytelności (czynsz najmu, kary roszczenia odszkodowawcze).
      6. Skorzystanie przez Wynajmującego z kaucji nie zwalnia Najemcy z zapłaty zobowiązań, których wartość przekracza kwotę kaucji.
    9. KARY UMOWNE, KARY GWARANCYJNE, ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAJEMCY
      1. Najemca zapłaci Wynajmującemu karę umowną w następujących przypadkach i w następujących kwotach:
        1. w przypadku używania Pojazdu do przewozu osób w liczbie większej niźli dopuszczalnej lub w sposób przekraczający dopuszczalne obciążenie wagowe – w kwocie 1500 złotych;
        2. w przypadku używania Pojazdu do przewozu materiałów pirotechnicznych, łatwopalnych lub trujących albo wymagających zgodnie z prawem osobnego zezwolenia – w kwocie 2000 złotych;
        3. w przypadku używania Pojazdu przez kierującego pozostającego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, w tym narkotyków i dopalaczy, jak również leków, których spożycie może negatywnie wpływać na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi – w kwocie 2000 złotych;
        4. w przypadku używania Pojazdu do wyścigów samochodowych, testów samochodowych i pokazów sportowych – w kwocie 2000 złotych;
        5. w przypadku używania Pojazdu do przewozu zwierząt, za wyjątkiem okazjonalnego przewozu psów i kotów, o ile nie powoduje to zabrudzenia lub zniszczenia Pojazdu, zaś sam przewóz następuje w przystosowanych do tego transporterach – w kwocie 600 złotych;
        6. w przypadku palenia w Pojeździe tytoniu i innych substancji smolistych, w tym także w postaci tzw. e- papierosów- w kwocie 600 złotych;
        7. w przypadku używania Pojazdu do holowania innych pojazdów lub przyczep oraz prowadzenia kuligów – w kwocie 600 złotych;
        8. w przypadku dokonywania jakichkolwiek zmian w wyposażeniu Pojazdu – w kwocie 2000 złotych;
        9. w przypadku przekazania Pojazdu jakiemukolwiek podmiotowi lub osobie trzeciej na jakiejkolwiek podstawie prawnej, za wyjątkiem osób wskazanych w Umowie jako kierujące Pojazdem – w kwocie 2000 złotych;
        10. w przypadku próby ingerencji w lokalizator GPS (w tym próbę jego demontażu) – w kwocie 1500 złotych;
        11. w przypadku wyjazdu Pojazdu poza granice Rzeczpospolitej Polskiej bez osobnej, wyraźnej i pisemnej zgody Wynajmującego – w kwocie 5000 złotych;
        12. w przypadku oddania Pojazdu do naprawy innemu zakładowi naprawczemu niż wskazanego przez Wynajmującego – w kwocie 1500 złotych;
        13. w przypadku utraty kluczyków do Pojazdu – w kwocie 1500 złotych;
        14. w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia tablicy rejestracyjnej lub naklejki rejestracyjnej – w kwocie 500 złotych
        15. w przypadku zwrotu pojazdu z mniejszą ilością paliwa niż wynika to z protokołu wydania w kwocie  100 zł oraz dodatkowo suma brakującego paliwa w litrach razy 8 zł w przypadku paliwa benzyny lub olej napędowy oraz 4 zł w przypadku gazu LPG
        16. W przypadku zwrotu pojazdu brudnego, wymagającego mycia  z zewnątrz i/lub wewnątrz w wysokości 200 zł, wymagającego mycia wewnątrz z wykorzystaniem profesjonalnych środków chemicznych i piorących w wysokości 500 zł (chyba, że najemca skorzystał z odpłatnej możliwości zwrotu zabrudzonego pojazdu).
        17. W przypadku przekroczenia limitu kilometrów jeżeli taki został ustanowiony w umowie w kwocie 0,62 (sześćdziesiąt dwa) zł za każdy przejechany kilometr ponad limit.
        18. W przypadku zwrotu pojazdu bez wyposażenia dodatkowego ujętego w protokole w kwocie 1000 zł oraz kwoty wyposażenia wycenionej przez Autoryzowaną Stację Obsługi.
        19. W przypadku konieczności wskazania przez Wynajmującego danych kierowcy na wniosek organów ścigania w kwocie 100 zł.
      2. Odstąpienie od Umowy w części lub w całości nie powoduje wygaśnięcia postanowień w  zakresie zastrzeżonych kar umownych oraz roszczeń gwarancyjnych.
      3. Wynajmującemu przysługuje odszkodowanie przewyższające wysokość zastrzeżonych kar umownych.
      4. Najemca nie będący konsumentem zapłaci Wynajmującemu z tytułu także niezawinionego działania lub zaniechania (roszczenia gwarancyjne):
        1. w przypadku utraty kluczyków do Pojazdu – kwotę 2000 złotych;
        2. w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia tablicy rejestracyjnej lub naklejki rejestracyjnej – kwotę 500 złotych.
        3. W przypadku uszkodzenia karoserii pojazdu – kwotę 2500 złotych (chyba, że najemca wykupił ubezpieczenie PREMIUM)
        4. W przypadku uszkodzenia opon i/lub felg  – kwotę stanowiącą 150% kosztów brutto poniesionych przez Wynajmującego celem usunięcia uszkodzenia (chyba, że najemca wykupił ubezpieczenie PREMIUM)
        5. W przypadku uszkodzenia szyb – kwotę stanowiącą 1500 złotych (chyba, że najemca wykupił ubezpieczenie PREMIUM)
        6. W przypadku uszkodzenia pojazdu zakwalifikowanego jako szkoda całkowita – kwotę stanowiącą 5000 złotych (chyba, że najemca wykupił ubezpieczenie PREMIUM)
        7. W przypadku kradzieży pojazdu  – kwotę stanowiącą 5000 złotych (chyba, że najemca wykupił ubezpieczenie PREMIUM)
        8. W przypadku konieczności zapewnienia pojazdu zastępczego  – kwotę stanowiącą 150% kosztów brutto wynajęcia przez Wynajmującego pojazdu zastępczego (chyba, że najemca wykupił ubezpieczenie PREMIUM)
      5. Najemca nie będący konsumentem odpowiada względem Wynajmującego odszkodowawczo (szkoda rzeczywista, utracone korzyści) za wszelkie szkody w majątku Wynajmującego, które nie zostały naprawione przez ubezpieczyciela. W szczególności Najemca odpowiada (na zasadzie odpowiedzialności kontraktowej i deliktowej) za uszkodzenia Pojazdu, jego utratę, postój spowodowany koniecznością naprawy, poniesionych kosztów transportu Pojazdu, umniejszenie wartości na skutek uszkodzeń lub utraty gwarancji producenta, poniesienia kosztów administracyjnych przez Wynajmującego powstałych na skutek działania lub zaniechania Najemcy.
      6. Najemca będący konsumentem odpowiada względem Wynajmującego odszkodowawczą za szkody w majątku Wynajmującego, które nie zostały naprawione przez ubezpieczyciela, a powstały na skutek zawinionego działania Najemcy (odpowiedzialność deliktowa).
      7. Najemca w szczególności odpowiada względem Wynajmującego odszkodowawczo, gdy odmowa zaspokojenia roszczeń przez ubezpieczyciela jest spowodowana brakiem współpracy Najemcy (brak niezwłocznego zgłoszenia szkody, brak złożenia wyjaśnień, złożenie wyjaśnień niezgodnych z prawem) lub używaniem Pojazdu w sposób sprzeczny z warunkami ubezpieczenia AC lub NNW.
      8. Najemca odpowiada za grzywny, mandaty, opłaty naliczone na skutek niezgodnego z prawem użytkowania Pojazdu (w tym z tytułu nieprawidłowego parkowania) powstałe z działania lub zaniechania Najemcy.
      9. Najemca jest zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej w związku z używaniem Pojazdu, w zakresie nie objętym odpowiedzialnością ubezpieczyciela. Najemca przyjmuje przy tym do wiadomości i potwierdza, że w przypadku zbiegnięcia z miejsca wypadku sprawcy tegoż lub spowodowania wypadku pod wpływem (w stanie wskazującym na spożycie) alkoholu lub środków odurzających, ubezpieczycielowi będzie przysługiwać regres w zakresie wypłaconej renty, odszkodowania i zadośćuczynienia.
      10. W przypadku uszkodzenia Pojazdu w trakcie najmu powodującego, że szkoda pokryta będzie w całości z polisy ubezpieczeniowej AC Najemca zobowiązany jest do zapłaty Wynajmującemu kosztów udziału własnego w szkodzie w kwocie 1000 zł. Nie dotyczy to Najemców będących konsumentami w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, którzy zobowiązani są do zapłaty rzeczywistych kosztów udziału własnego (franczyzy redukcyjnej) zgodnie z warunkami ubezpieczenia Przedmiotu najmu.
      11. Wynajmujący odpowiada względem Najemcy za szkody spowodowane zawinionym działaniem lub zaniechaniem Wynajmującego.
      12. Wynajmujący nie odpowiada względem Najemcy i osób trzecich za rzeczy pozostawione w Pojeździe przez Najemcę i osoby trzecie.
      13. Kary umowne, które nie zostaną potrącone z kaucją, stają się wymagalne w terminie 7 dni od dnia wezwania Najemcy do ich zapłaty.
      14. W każdym przypadku wymienionym w punktach 1 oraz 10 strony mogą wspólnie ustalić sposób naprawienia szkody. Wiążące ustalenia mogą być poczynione w szczególności w chwili zwrotu Pojazdu w protokole odbioru.
      15. Wynajmujący może dochodzić od Najemcy odszkodowania przenoszącego wysokość kar wskazanych w niniejszym rozdziale.
    10. POJAZD ZASTĘPCZY
      1. W przypadku niezawinionego przez Najemcę uszkodzenia lub utraty Pojazdu, na żądanie Najemcy Wynajmujący udostępnia Najemcy inny Pojazd (Pojazd Zastępczy).
      2. Wynajmujący dostarczy Pojazd Zastępczy o mocy silnika, klasie i wielkości nie mniejszej niźli Pojazd pierwotnie wydany. W przypadku braku Pojazdu Zastępczego spełniającego parametry, Wynajmujący dostarczy Pojazd Zastępczy o parametrach niższych, za zgodą Najemcy. W takim wypadku wysokości czynszu najmu będzie naliczana zgodnie z cennikiem z chwili wydania Pojazdu Zastępczego dotyczącego Pojazdu o parametrach Pojazdu wydanego.
      3. W przypadku zawinionego uszkodzenia lub utraty Pojazdu przez Najemcę, Wynajmujący nie ma obowiązku wydawania Pojazdu Zastępczego, co nie zwalnia Najemcy z obowiązku zapłaty czynszu najmu za cały okres trwania Umowy (bez uszczerbku dla roszczeń odszkodowawczych Wynajmującego, w tym kar umownych).
      4. Do zasad używania Pojazdu Zastępczego odnoszą się odpowiednio postanowienia Umowy i OWU jak do Pojazdu.
    11. CZAS TRWANIA UMOWY, CZYNSZ NAJMU, OPŁATY, TERMINY I ZASADY PŁATNOŚCI
      1. Umowa zawierana jest na czas określony.
      2. Wysokość czynszu najmu określona jest w cenniku obowiązującym w dniu zawarcia Umowy lub w samej Umowie.
      3. Czynsz najmu płatny jest z góry, na podstawie faktury wystawionej na rzecz Najemcy, chyba, że co innego wynika z umowy.
      4. Pierwszy czynsz najmu płatny jest w dniu zawarcia Umowy, każdy kolejny zaś- w pierwszym dniu każdego kolejnego tygodnia czasu trwania Umowy. W przypadku, gdy dzień płatności  przypada na dzień ustawowo wolny od pracy- wymagalność roszczenia o zapłatę czynszu najmu przypada w pierwszym dniu pracującym po dniu wolnym od pracy. Zapłata czynszu następuje gotówką w kasie lub na rachunek bankowy Wynajmującego. Za datę zapłaty uważa się dzień uznania rachunku bankowego Wynajmującego. W przypadku, gdy czas trwania Umowy nie obejmuje pełnego tygodnia, czynsz najmu obliczany jest proporcjonalnie.
      5. Najemca oświadcza, iż wyraża zgodę na otrzymywania faktur drogą elektroniczną bez podpisu wystawcy. Najemca jest zobowiązany do wskazania w Umowie swojego adresu e-mail w celu doręczania Najemcy faktur przez Wynajmującego.
      6. W przypadku opóźnienia płatności czynszu najmu, Najemca jest uprawniony do naliczania odsetek za zwłokę w płatności.
      7. W przypadku, gdy z winy Najemcy Pojazd po zakończeniu czasu trwania Umowy nie może być wykorzystywany (przestój)- w szczególności na skutek jego utraty, uszkodzenia, zabezpieczenia przez kompetentne władze państwowe- Najemca odpowiada względem Wynajmującego (bez uchybienia postanowieniom punktu IX. ust. 5 i 6) za tak powstałą szkodę, w tym za utracone korzyści.
      8. Opłaty za czynsz najmu dodatkowego wyposażenia Pojazdu (fotelik dziecięcy, bagażnik dachowy inne) pobierane są zgodnie z cennikiem. Wynajmujący nie jest zobowiązany do ich oferowania Najemcy.
      9. Warunkiem przedłużenia czasu trwania Umowy jest podpisanie przez Strony Aneksu. Warunkiem przedłużenia czasu trwania Umowy jest bieżące, terminowe regulowanie przez Najemcę wszelkich zobowiązań wobec Wynajmującego oraz wypełnianie innych obowiązków wynikających z OWU. Wynajmujący ma prawo odmówić podpisania Aneksu bez podania przyczyny. Chęć przedłużenia czasu trwania Umowy Najemca winien zgłosić Wynajmującemu co najmniej 14 dni do dnia upływu czasu Umowy pierwotnej. Dopuszcza się wielokrotne przedłużania czasu trwania Umowy
    12. ZWROT POJAZDU
      1. Po zakończeniu czasu trwania Umowy Najemca jest zobowiązany do zwrotu Pojazdu Wynajmującemu w stanie niepogorszonym ponad normalne zużycie. Pojazd w chwili zwrotu będzie miał poziom paliwa nie mniejszy niźli w chwili jego wydania. W przypadku, gdy poziom paliwa będzie większy, Najemcy nie przysługuje roszczenie o zwrot równowartości nadwyżki.
      2. Czas, miejsce zwrotu Pojazdu zostanie określone w Umowie. Najemca jest zobowiązany zwrócić Pojazd zgodnie z ustaleniami wskazanymi w Umowie. Zwrot Pojazdu w innym terminie lub miejscu wymaga wyraźnej zgody Wynajmującego.
      3. Z czynności zwrotu Pojazdu zostanie sporządzony protokół zwrotu, którego wzór stanowi Załącznik numer 2 do OWU.
      4. W przypadku niedokonania zwrotu Pojazdu przez Najemcę, poza roszczeniami odszkodowawczymi przysługującymi Wynajmującemu, Wynajmujący jest uprawniony do:
        1. unieruchomienia Pojazdu poprzez wyłączeniu zapłonu;
        2. odebranie Pojazdu z miejsca, gdzie się faktycznie znajduje;
        3. odholowanie Pojazdu- na koszt i ryzyko Najemcy- przez profesjonalny, zawodowy trudniący się transportem podmiot- w miejsce wskazane w Umowie jako miejsce zwrotu Pojazdu;
        4. dokonanie oględzin Pojazdu, w tym jego otwarcie i sporządzenie jednostronnego protokołu zwrotu, o ile Najemca odmawia jego podpisania lub nie weźmie udziału w czynności zwrotu.
        5. Naliczenia kary umownej w wysokości 200 złotych.
      5. W przypadku, gdy w Pojeździe, co do którego Najemca nie wywiązał się z obowiązku zwrotu, pozostaną rzeczy stanowiące własność Najemcy lub osób trzecich, Wynajmujący dokona ich przechowania na koszt i ryzyko Najemcy, jednocześnie wzywając Najemcę do ich odbioru. W przypadku, gdy rzeczy nie będą nadawać się do przechowania, Wynajmujący uprawniony jest do:
        1. ich zniszczenia – gdy produkty grożą szybkim zepsuciem, wydzielają odór lub stanowią zagrożenie sanitarne;
        2. przekazania ich kompetentnemu organowi władzy publicznej- gdy produkty są niebezpieczne lub mogą pochodzić z przestępstwa albo stanowić jego dowód lub też są dokumentami, co do których Wynajmującemu nie przysługuje prawo ich posiadania;
        3. przekazania ich właściwej jednostce, w tym stowarzyszeniu i fundacji- gdy w Pojeździe pozostawiono zwierzę lub rośliny.
    13. ROZWIĄZANIE UMOWY, ODSTĄPIENIE OD UMOWY, KARA UMOWNA W PRZYPADKU ROZWIĄZANIA UMOWY
      1. Wynajmujący jest uprawniony do natychmiastowego rozwiązania Umowy (wypowiedzenie), gdy Najemca w sposób istotny narusza postanowienia Umowy lub OWU, w szczególności, gdy Najemca (lub osoba rzeczywiście kierująca Pojazdem):
        1. używana Pojazdu do przewozu materiałów pirotechnicznych, łatwopalnych lub trujących albo wymagających zgodnie z prawem osobnego zezwolenia;
        2. używa Pojazdu do działalności sprzecznej z prawem, w szczególności do dopuszczania się czynów zabronionych, w tym pomocnictwa do przestępstwa;
        3. używa Pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, w tym narkotyków i dopalaczy, jak również leków, których spożycie może negatywnie wpływać na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi;
        4. używa Pojazdu do wyścigów samochodowych, testów samochodowych i pokazów sportowych;
        5. przekaże Pojazd jakiemukolwiek podmiotowi lub osobie trzeciej na jakiejkolwiek podstawie prawnej, za wyjątkiem osób wskazanych w Umowie jako kierujące Pojazdem;
        6. podejmie czynności zmierzające do ingerencji w lokalizator GPS zamontowany w Pojeździe;
        7. opuści Pojazdem terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bez zgody Wynajmującego;
        8. zbiegnie z miejsca wypadku lub kolizji drogowej, w którym udział brał Pojazd;
        9. opóźni się z zapłatą czynszu najmu lub innych opłat określonych w OWU przez okres co najmniej 7 dni
      2. Rozwiązanie Umowy w trybie określonych w ustępie poprzedzającym odbywa się poprzez skierowanie do Najemcy wypowiedzenia w formie wiadomości e- mail lub wiadomości SMS. Za moment skutku wypowiedzenia uważa się wprowadzenie wiadomości e-mail do systemu teleinformatycznego lub wysłania wiadomości SMS.
      3. Wynajmujący może odstąpić od Umowy w przypadku, gdy z przyczyn zawinionych przez Najemcę nastąpiła utrata, zniszczenie lub uszkodzenie Pojazdu lub też okoliczności te nastąpiły z przyczyn losowych. W takim wypadku Najemcy nie przysługują względem Wynajmującego roszczenia odszkodowawcze.
      4. Najemca jest uprawniony do natychmiastowego rozwiązania Umowy (wypowiedzenie), gdy Wynajmujący:
        1. nie zapewnił Najemcy Pojazdu Zastępczego zgodnie z postanowieniami OWU;
        2. Pojazd- z przyczyn niezawinionych przez Najemcę- jest niezdatny do użytku, a Wynajmujący nie usunie niezwłocznie przyczyn niezdatności Pojazdu do użytku.
      5. Wypowiedzenie Umowy przez Najemcę nie zwalnia Najemcy z obowiązku zwrotu Pojazdu. Zwrot Pojazdu nastąpi niezwłocznie, w miejscu i czasie ustalonym przez Strony.
      6. W przypadku rozwiązania Umowy przez Wynajmującego z przyczyn wskazanych w ustępie pierwszym niniejszego punktu, Najemca zapłaci Wynajmującemu karę umowną (na zasadach określonych w punkcie IX. ustępach 3. i 12. OWU):
        1. w przypadku, gdy Najemca jest konsumentem- w wysokości stawki czynszu najmu określonego w Umowie za każdy dzień liczony od rozwiązania Umowy do upływu czasu, przez który Umowa miała trwać;
        2. w przypadku, gdy Najemca nie jest konsumentem- w wysokości podwójnej stawki czynszu najmu określonego w Umowie za każdy dzień liczony od rozwiązania Umowy do upływu czasu, przez który Umowa miała trwać.
    14. ZMIANA OGÓLNYCH WARUNKÓW UMOWY
      1. Wynajmujący może w każdym czasie dokonać zmiany w treści OWU.
      2. O fakcie zmian Najemca zostanie powiadomiony poprzez wiadomość e- mail. Informacja będzie zawierała wskazanie zmian w treści OWU.
      3. Najemca będzie mógł odstąpić od Umowy w terminie 14 dni od dnia powiadomienia Najemcy o zmianie OWU. Prawo odstąpienia Najemca może wykonać poprzez wiadomość e- mail nadaną do Wynajmującego. Odstąpienie od Umowy nie zwalnia Najemcy od obowiązków określonych w punkcie XII. OWU (zwrot Pojazdu).
      4. Wyłączone jest prawo odstąpienia z przyczyny dokonania zmian treści OWU, gdy zmiany te nie naruszają interesu Najemcy (tj. wprowadzone zmiany zwiększają zakres uprawnień Najemcy wobec Wynajmującego lub umniejszają obowiązki lub zobowiązania Najemcy wobec Wynajmującego), a także gdy zmiany OWU mają charakter wyłącznie techniczny lub porządkowy (w tym prostowanie oczywistych omyłek pisarskich).
There is no selected car class in current office. Please choose another Class!